Leon Glikman Eesti Päevalehes: Trumpi otsus tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja viia sinna saatkond, pole midagi uut.

Uudis Tagasi

Vandeadvokaat Leon Glikman, kes on Iisraeli aukonsul Eestis, selgitas tausta ja põhjuseid, miks viimasel ajal palju tähelepanu saanud Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi otsuses viia Ühendriikide saatkond Jeruusalemma ning tunnustada linna Iisraeli pealinnana, pole midagi märkimisväärset ega uut. 

USA Kongress võttis Leon Glikmani sõnul sellekohase akti vastu 1995.a hääleenamusega 93-5. Senatis jagunesid hääled 374-37. Kongress esindab ameerika rahvast, kes peab seda sammu õigeks. Tegemist on USA suveräänse otsusega. Iisrael on ainus selles regioonis asuv demokraatlik riik, kes on USA vankumatu liitlane.

Oma artiklis selgitas Leon Glikman Jeruusalemma Iisraeli pealinnaks saamise lugu ning järgnenud sõjalisi konflikte. Nii näiteks tõi leon Glikman esile, et kui kõik islamiusulised naaberriigid kavatsesid 1967 aastal 2,7 miljonilise elanikkonnaga Iisraeli hävitada, võitis Iisrael 6 päeva jooksul sõja ning võttis oma kontrolli alla ka Ida-Jeruusalemma. Selle nimetamine okupatsiooniks on sama loogiline kui tembeldada Eesti Viljandi okupeerijaks. 

Glikmani sõnul on Jeruusalemm olnud Iisraeli jagamatu pealinn, kus kehtib täielik usuvabadus. Iisraelis elav islamikogukond ei soovi sealt lahkuda, kuna Iisrael on liberaalne õigusriik, mille elatustase on pea 10 korda naaberriikide omast kõrgem, ületades Euroopa Liidu keskmist. Vastavalt Oslo kokkuleppele on Jeruusalemma küsimus läbirääkimiste teema. Glikmani hinnangul näitab Trumpi resoluutne samm tugevust ja aitab rahuprotsessi edasi viia. 

Artikkel on täismahus loetav internetis: http://epl.delfi.ee/news/arvamus/leon-glikman-trumpi-kritiseerijatele-nimetada-iisraeli-jeruusalemma-okupeerijaks-on-sama-mis-nimetada-eestit-viljandi-okupandiks?id=80435998  

Teised seonduvad uudised

Liitu uudiskirjaga