Neli abinõu, millega saad end kaitsta ärisaladuse varguse eest

Uudis Tagasi

Kas Sina oskad saladust hoida?

Enamik inimesi oskavad ja sama võiks öelda ka paljude ettevõtete kohta. Isegi kui Sa pole sellele seni erilist tähelepanu pööranud, sõltub ka Sinu käekäik paljuski hästi hoitud saladustest. 

Näiteks – kuidas käituksid Sina, kui pettunud töötaja lahkub Sinu ettevõttest Sinu klientide andmebaasiga? Või kui Sinu tarnija avaldab Sinu konkurendile täpsed andmed selle kohta, mida Sa temalt tellid? Milline oleks maailm siis, kui Pepsi saaks teada Coca Cola originaalretsepti? 

Need on kõigest kolm võimalikku näidet ärisaladusest. Esiteks – kliendiinfo. Teiseks – Sinu ettevõtte igapäevase majandustegevusega seotud teave. Ja viimaks - mistahes teave, mis on iga originaalse ja eduka toote selgrooks. 

Võta hetk ja mõtle enda ettevõtte äritegevuse peale. Mis on Sinu jaoks see oluline informatsioon, mida Sinu konkurent saaks Sinu vastu ära kasutada või mille abil Sinu kliente ära napsata? Kellel on sellele ligipääs? Mida Sa teed selliste andmete kaitsmiseks? 

See kõik on väga oluline. Sinu ettevõte võib langeda küberrünnaku ohvriks, Sinu endine juhtivtöötaja võib Sinu teadmata viia ettevõttest välja kogu Sinu ettevõtte edu tagava strateegia, keegi võib müüa Sinu teadmata Sinu konkurendile terve Sinu kliendibaasi.
Kui midagi sellist juhtub, pead Sa reageerima väga kiiresti, et takistada Sinu ettevõttele kahju tekkimist. 

Hea uudis on see, et Sa saad paluda abi kohtult ja teistelt õiguskaitseorganitelt. Kohtu võimuses on näiteks takistada Sinu ärisaladuse levitaja edasine kahjustav tegevus. Samuti saab kohus rikkujalt välja mõista hüvitise Sinu ettevõttele tekitatud kahju eest. 

Halb uudis on paraku see, et mida vähem Sa kahjulikeks tagajärgedeks ettevalmistunud oled, seda aeganõudvam ja kulukam Sinu õiguste kaitsmine on. Näiteks – kui Sul ei ole võimalik kohtule konkreetselt selgeks teha, mida Sa enda ärisaladuseks pead, kulub selle tõendamiseks hulganisti Sinu väärtuslikku aega. Aega, mis võib maksma minna Sulle Sinu ettevõtte.

Mida Sa siis ikkagi ette võtta saad? Sa saad teha ettevalmistusi.
Näiteks nii:

  1. Selgita välja, mis on Sinu jaoks ärisaladus ning määratle see nii selgelt kui võimalik.
  2. Lisa konfidentsiaalsuskohustust sisaldavad lepingupunktid kõikidesse töö- ja ärilepingutesse, mida Sa enda igapäevases majandustegevuses sõlmid.
  3. Võimalusel seo konfidentsiaalsuskohustuse rikkumine lepptrahvi tasumise kohustusega.
  4. Tööta välja ettevõttesisesed juhendid ja eeskirjad, mis käsitavad selgelt kõikvõimalikke ärisaladust sisaldavate andmete töötlemise protsesse. 

Kui Sul on mistahes küsimusi seoses ärisaladuste ja selle kaitsmiseks tarvitusele võetavate meetmetega, siis hea meelega aitavad Sind nendes küsimustes advokaadibüroo Glikman Alvin LEVIN vandeadvokaat ja partner Paul Keres ja jurist Mari Anne Valberg. Nendega saab ühendust võtta telefonil + 372 686 0000 või kirjuta neile e-kiri aadressil: paul.keres@levinlaw.ee või mari.anne.valberg@levinlaw.ee

Teised seonduvad uudised

Liitu uudiskirjaga